... ...

آشنایی با گواهی انحصار وراثت به همراه مراحل و مدارک آن در ۱۴۰۱

 • 31 شهریور 1399
 • ۸ نظر
 • 9 دقیقه
 • 2483 بازدید

همه چیز درباره انحصار وراثت محدود و نامحدود

 • انجام انحصار وراثت محدود توسط وکیل ظرف یک هفته وانجام انحصار وراثت نامحدود توسط وکیل ظرف ۴۵ روز با کمترین و منصفانه ترین حق الوکاله
 • مشاوره ی رایگان به صورت تلفنی برای اطلاع از مراحل انحصار وراثت با ما تماس بگیرید ٩١٠٠١٣١٢-٠٢١

در این مقاله می خواهیم به مفهوم انحصار وراثت و قوانین مربوط به آن بپردازیم. برای شروع کلمه ی ارث را تعریف می کنیم تا با مفهوم آن آشنا شوید. ارث مجموع اموالی است که بعد از فوت شخص به بازماندگان او می رسد. با توجه به اینکه قوانین و مقررات مربوط به ارث بسیار پیچیده و دقیق هستند، جهت انجام امور مربوطه لازم است از وکیل انحصار وراثت کمک بگیرید.

آشنایی با گواهی انحصار وراثت

براساس قوانین مدنی هیچ فردی نمی تواند بعد از فوت خود دیگری را از ارث محروم کند. به عنوان مثال شاید تا بحال شنیده باشید که پدری فرزند خود را به محروم شدن از ارث تهدید کند. اما در حقیقت چنین چیزی امکان پذیر نیست. زیرا قوانین اختصاص داده شده به ارث، جزء قواعد امری هستند و شخص قانونگذار این قوانین را با دقت و به صورت ریز بینانه بررسی کرده است. در نتیجه هیچ کس نمی تواند از این قوانین سرپیچی کند.

 • نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، این است که تقسیم ارث پس از ادای حقوق و دیونی که برعهده متوفی است امکان پذیر است. در نتیجه ابتدا باید هزینه کف و دفن میت و کلیه بدهی های مالی او تسویه شود و بعد از آن انحصار وراثت صورت گیرد.

موانع ارث

براساس قانون مدنی در برخی شرایط افرادی که به لحاظ قانونی وارث محسوب می شوند، از این حق محروم خواهند شد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. قتل مورث (متوفی) : بر اساس ماده ۸۸۰ قانون مدنی اگر شخص تعمداً مورث خود را به قتل برساند، ا از ارث محروم خواهد شد.
 2. کفر: براساس ماده ۸۸۱ قانون مدنی، کافر از مسلمان ارث نمی برد. بدین معنی که اگر در بین ورثه متوفی شخصی کافر باشد حتی اگر از لحاظ درجه و مقام به شخص متوفی نزدیک تر باشد، باز هم ورثه مسلمان در ارجعیت قرار دارند.
 3. لعان: زمانی که مردی رابطه ی والد و فرزندی خود را انکار کند و به همسر خود تهمت زنا بزند، در اینجا رابطه توارث بین آن ها از بین رفته و بعد از آن زن و شوهر دیگر از هم ارث نخواهند برد. علاوه بر این رابطه ی توارث بین والد و فرزندی منحل شده و در نتیجه نه پدر از فرزندی که انکار کرده ارث می برد، نه فرزند از پدر ارث خواهد برد.
 4. ولادت از زنا: طبق ماده ۸۸۴ قانون مدنی فرزند متولد شده از زنا از پدر و مادر خود و بستگان آن ارث نخواهد برد.
 5. جنین: براساس ماده ۸۷۸ قانون مدنی، هنگام فوت مورث اگر جنینی وجود داشته باشد که زنده به دنیا آمدن او در شرایط تقسیم ارث تأثیر گذار باشد تا زمان به دنیا آمدن جنین انحصار وراثت صورت نخواهد گرفت.
 6. غایب مفقود الاثر: براساس ماده ۸۷۹ قانون مدنی، اگر بین وراث شخصی غایب مفقود الاثر باشد سهم ارث او کنار گذاشته می شود تا وضعیت او مشخص شود.
 7. برده بودن: یکی دیگر از موانع ارث در قانون مدنی، برده بودن است.

انحصار وراثت چیست؟

همان طور که پیش تر گفته شد پس از فوت شخص، اموال و دارایی او به بازماندگانش می رسد. برای مشخص شدن تکلیف میراث هر کدام از ورثه باید از طریق مراجع قانونی اقدام نمایند. به کلیه ی مراحل تعیین سهم الارث، انحصار وراثت گفته می شود و به رأی صادر شده توسط مراجع قانونی تصدیق یا گواهی انحصار وراثت گفته می شود.

مطلب مرتبط:  بهترین دفتر وکالت در تهران برای رفع مشکلات حقوقی

انحصار وراثت چیست؟

جهت ثبت درخواست صدور گواهی به کجا باید مراجعه کرد؟

جهت صدور گواهی انحصار وراثت باید به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت دائمی متوفی مراجعه کرد. اما نکته ی حائز اهمیت این است که جهت رسیدگی به دعاوی از قبیل اصل و نسب، تولیت یا وقف که ممکن است بعد از فوت متوفی ایجاد شود، حتما باید به دادگاه های عمومی مراجعه شود و مسائل این چنینی حتی با رضایت طرفین قابلیت مطرح شدن در شورای حل اختلاف را ندارند.

مدارک لازم جهت ارائه درخواست انحصار وراثت

قبل از هر اقدامی لازم است درخواست انحصار وراثت خود را به صورت کتبی آماده نمایید. این درخواست شامل نام و نام خانوادگی و سایر مشخصات متوفی، اقامتگاه دائم او و همه ی ورثه، نسبت هر یک از افراد متقاضی با متوفی است.

بعد از آن در خواست خود را به همراه مدارک زیر به شواری حل اختلاف ارائه نمایید.

 1. گواهی فوت متوفی صادر شده از سوی اداره ثبت احوال
 2. کپی شناسنامه
 3. کپی تعهدنامه همسر دائمی متوفی
 4. فرم استشهادیه دال بر منحصر بودن وراثت به اشخاص نامبرده
 5. وصیت نامه رسمی شخص متوفی در صورتی که موجود باشد
 6. گواهی تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث به اداره امور اقتصادی و دارایی آخرین محل سکونت متوفی

لازم به ذکر است که در این مرحله صرفاً مشخصات متوفی و اموال و دارایی او به اداره مالیات و دارایی به وسیله ی ارائه فرم های مخصوصی اعلام می گردد ونیازی به پرداخت مالیات نخواهد بود.

در مورد دعاوی ایرانیان غیر شیعه کلیمی، مسیحی یا زرتشتی در هر مورد باید با توجه به قواعد و مقررات همان کیش و آیین به امورات مربوط به انحصار وراثت رسیدگی شود. در اینجا علاوه بر درخواست کتبی انحصار وراثت، نظر مرجع مذهبی مربوطه در ارتباط با تقسیم سهم الارث نیز باید ارائه گردد.

شما می توانید جهت تنظیم درخواست انحصار وراثت خود یا حتی اگر در جمع آوری مدارک خود دچار مشکل شدید از وکیل انحصار وراثت کمک بگیرید. مشاوران و وکلای خبره مؤسسه تهران مدافع آماده ی کمک و راهنمایی به شما عزیزان هستند. کافی است با خطوط تلفنی ما تماس حاصل فرمایید. مشاوره ی تلفنی در مؤسسه تهران مدافع به صورت رایگان انجام می پذیرد.

مؤسسه تهران مدافع علاوه بر مسائل حقوقی مربوط به انحصار وراثت، آماده ی ارائه خدمات در زمیته ی مسائل حقوقی دیگر از جمله طلاق توافقی، طلاق به دلیل خیانت همسر و …. نیز هست.

مدت زمان لازم جهت صدور گواهی انحصار وراثت

مدت زمان صدور گواهی به ارزش ماترک متوفی بستگی دارد. مطابق بخشنامه شماره ۳۸۳۸۴ مورخ ۰۷/۰۷/۱۳۹۹ وزارت دادگستری، اگر متوفی دارای اموالی بیشتراز ۵۰ میلیون تومان باشد، با فرض اینکه آخرین سکونتگاه متوفی در شهر بوده با دریافت هزینه از شخص متقاضی، درخواست او یک نوبت در روزنامه کثیرالانتشار آگهی می شود و با فرض اینکه آخرین اقامتگاه متوفی در روستا باشد درخواست متقاضی در روستا اعلام عمومی می شود.

بعد از گذشت مدت زمان یک ماه از آگهی یا اعلام عمومی، در صورتی که اعتراضی صورت نگیرد، باتوجه به اسناد و مدارک ارائه شده به شورای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت صادر می گردد. اما اگر در طول این یک ماه از زمان نشر آگهی هر شخص ذی نفعی نسبت به درخواست صدور گواهی انحصار وراثت اعتراضی داشته باشد، در اینگونه موارد اگر شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به آن را داشته باشد با برگزاری جلسه و دعوت از متقاضیان به موضوع رسیدگی و حکم مقتضی را صادر می کند.

مطلب مرتبط:  وکیل پایه یک دادگستری در بهترین موسسه حقوقی در تهران

اما اگر از صلاحیت شورای حل اخلاف خارج باشد، رسیدگی به موضوع تا مشخص شدن حکم دادگاه قضایی در شورای حل اختلاف متوقف خواهد شد.

اما در صورتی که دارایی شخص متوفی کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، شواری حل اختلاف بدون انتشار آگهی روزنامه رسمی، یک جلسه رسمی ترتیب داده و با دعوت از ورثه، مطابق با اسناد و مدارک ارائه شده گواهی انحصار وارثت را صادر می نماید.

وکیل انحصار وراثت خوب چه کسی است؟

وکیل انحصار وراثت تهران یا شهرهای دیگر علاوه بر مشاوره حقوقی انحصار وراثت، باید به موکل خود در جمع آوری مدارک کمک کند. انتخاب وکیل ارث خبره از این جهت حائز اهمیت است که در بعضی موارد عدم آگاهی از یک قانون یا رویه می تواند تأثیر بسزایی در تتیجه ی کار داشته باشد و ضرر جبران ناپذیری به حق و حقوق ورثه وارد گردد.

وکیل انحصار وراثت خوب

پس از فوت یک شخص، افراد خانواده ی او با مشکلات روحی و اجتماعی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند. مسأله ی انحصار وراثت و مشکلات ناشی از آن هم می تواند فشار روحی ناشی از سوگ را چند برابر کند. گاهی ممکن است بین ورثه اختلاف نظر پیش بیاید و عدم همکاری عده ای از آن ها مشکلاتی در روند صدور گواهی انحصار وراثت ایجاد کند. برای محاسبه ارث با ما تماس بگیرید.

با توجه به تمامی موارد ذکر شده، به منظور کوتاه شدن روند انحصار وراثت و کاهش مسائل و مشکلات احتمالی انتخاب وکیل انحصار وراثت خبره و مجرب بسیار حائز اهمیت است.

سؤالات متداول:

 1. آیا والدین توانایی محروم کردن فرزندان خود از ارث را دارند؟

با توجه به قانون مدنی، والدین نمی توانند به وسیله وصیت نامه فرزندان خود را از ارث محروم نمایند. زیرا چنین وصیتی به لحاظ قانونی از ارزش و اعتبار ساقط است و قابلیت اجرا نخواهد داشت.

 1. چه کسانی می توانند نسبت به گواهی انحصار وراثت اعتراض نمایند؟

در روند صدور گواهی انحصار وراثت ممکن است شخصی اعتراض کند. این اعتراض فقط از سوی افراد ذی نفع و دادستان دادگاه امکان پذیر خواهد بود.

 1. در صورت عدم همکاری عده‌ای از وراث در انحصار وراثت چه باید کرد؟

در روند انحصار وراثت ممکن است یک یا چند نفر از وراث همکاری لازم را نداشته باشند، یا خارج از کشور باشند و دسترسی به آن ها امکان پذیر نباشد. در این مواقع به تقاضای ذی نفع شورای حل اختلاف از سازمان ثبت احوال استعلام می گیرد. پس نگران عدم دسترسی به آن ها نباشید.

 1. قانون جدیدی که جهت صدور گواهی انحصار وراثت وضع شده است چیست؟

به طور کلی قانون جدیدی جهت اخذ گواهی انحصار وراثت موجود نیست، فقط در مورد افرادی که پس از سال ۱۳۹۵ فوت شده باشند نیازی به اخذ گواهی مالیات بر ارث از سازمان مالیات و دارایی نیست.

4.8/5 - (5 امتیاز)
سوالات شما
۸ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مراد

  سلام پدرمن برحمت خدا رفته از ایشان یک مغازه که سرقفلی ان متعلق به ایشان بود بعد برای مشارکت درساخت گذاشتن ایشان طبق یک قرارداد ملکیت ان مغازه را هم خرید وبعد برای مشارکت درساخت گذاشتند الان ۷ ماه است پدرمن مرده و ما میخواهیم انحصار وراثت کنیم حالا ما ۳ تا فرزند هستیم دو خواهر و یک برادر حالا برادر من ادعا میکند این مغازه متعلق به من است و لازم نیست که انحصاروراثت کنید چیزی وجود ندارد حال شما به ما بگویید الان با این شرایط چکار کنیم

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام تا زمانی که مدرکی دال بر مالکیت ارایه نشود پدر شما مالک بود پس با دادخواست تقسیم ترکه امکان فروش اموال حتی در صورت عدم رضایت ایشان وجود دارد

 2. مهران صوفی

  سلام ، عموی بنده فوت شده ، ورثه هم فقط مادر و همسرش هستند، می خواستم بدونم ارث چجوری بین شون تقسیم میشه؟ و اینکه آیا همسرش از پدر شوهر که قبل شوهرش فوت شده ارث می بره؟ و اینکه مهریه باید کامل پرداخت بشه؟

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام همسر ۲۵ درصد ارث میبرد و مادر ۷۵ درصد ارث میبرد کل مهریه قابل مطالبه است و از پدر شوهر هم با درصد های اعلامی میتواند ارث ببرد

 3. مهدی سیدان

  سلام وقت بخیر ازروی سلامتی وشادکامی دارم برای کارشناشای محترم که لطف میکنن وجواب سوالها رومیدن
  پدرم یه وصیت نامه داره که همه برادرا وخواهرا زیر این وصینامه رو امضا کردن وتمامی موارد روقبول کردن پدرمن سال ۸۶فوت کرده وما امسال انحصار وراثت کردیم دوتا مورد هست که پدرم وصیت کرده و{محل اختلافه }ما یه مغازه گلی قدیمی توروستا داریم که پدرم دروصیت نامه نوشته چون ممردرامد خانواده ست فعلا تقسیم نمیشه تا مهدی (که منم )ازدواج کنه ووضعیت دخترانم مشخص شوددرضمن هنگام ازدواج مهدی یا دخترانم ازکل داریی باید هزینه ازدواج انها درحد معقول ومتعارف پرداخت شود.من وخواهرم هنوز ازدواج نکردیم. برادرم میگه از نظر حقوقی دیگه خانواده ای درکار نیست ومغازه هم دیگه ممر درامد خانواده نیست (درحالیکه پدر من حقوق یامنبع درامد مستمری نداشته که ازش باقی بمونه وخواهرام باهش زندگی کنن وتا الان با دارمد ناچیز مغازه وکمک خیرین زندگیشو اداره کردن )وچون معلوم نیست شما کی ازدواج کنی پرداخت هزینه ازدواج از ارث باقیمانده منتفی است ایا حق بابرادرمه وما هیچ حقی نداریم

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام با عنایت به قبول و امضای وصیت نامه طرفین ملزم به ان می باشند

 4. مسعودی

  سلام برای انحصار ورثه درخواست دادم برام دادنامه امده ولی تو پرونده برگه اظهارنامه مالیاتی نبوده اظهارنامه مالیاتی رو من که خواهان بودم باید میدادم یا خوانده؟اظهار نامه مالیاتی اجباری هست؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   باتوجه به تغییرات سال ۹۵،برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نیازی به اظهارنامه مالیاتی وجود ندارد.برای بهبود خدمات تماس حاصل فرمائید.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312