... ...

مهریه به این زنان تعلق نمی‌گیرد | در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد ؟

 • 27 فروردین 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 1898 بازدید

بر طبق قانون (ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی) و همینطور دین و شرع، از زمانی که کلام عقد جاری می شود، اصطلاحاً مهریه واجب می شود و هر زمانی که زن آن را طلب کند، مرد می بایست آن را پرداخت نماید. در حالت عادی اگر مهریه عندالمطالبه باشد، مرد موظف است در صورت مطالبه زن، تمام مهریه را پرداخت نماید.

در این حالت اگر مرد توان پرداخت مهریه را به صورت یکجا نداشته باشد، می تواند تقاضای تقسیط مهریه کند و آن را طی اقساطی که تعیین می شود، پرداخت نماید. اما اگر مهریه عندالاستطاعه تعیین شده باشد، به میزان استطاعت مالی مرد، قابل پرداخت می باشد که اثبات آن (استطاعت مالی مرد) نیز بر عهده زن است. البته برای زوجین این امکان وجود دارد که حتی بعد از عقد نیز با توافق یکدیگر مهریه را از عندالمطالبه به عندالاستطاعه تغییر دهند. اما در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

مهریه به این زنان تعلق نمی‌گیرد

قوانین و شروط پرداخت مهریه و در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

همانطور که تا اینجای بحث اشاره کردیم، یکی از مسائل بسیار مهمی که در پرداخت مهریه از سوی مرد به زن و یا حتی مقدار مبالغ اقساط آن همیشه وجود دارد، توانایی و استطاعت مالی مرد است و این موضوع مهم به درخواست زن قطعاً از سوی دادگاه خانواده بررسی می شود. یکی از مسائلی که از سوی دادگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد، حساب های بانکی و دارایی های مرد بوده و چنانچه اموالی از مرد کشف شود و یا آنکه حساب بانکی او دارای موجودی لازم باشد، بنا بر دستور دادگاه توقیف می شود و از طریق آن مهریه زن پرداخت می گردد.

بر طبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی هر گاه مرد قبل از نزدیکی، قصد طلاق زن خود را داشته باشد، زن مستحق نصف مهریه خواهد بود و اگر مرد به میزان بیشتر از نصف مهریه، به زن پرداخت کرده باشد، حق دارد مازاد آن را پس بگیرد. پس در طلاق، میزان مهریه زن باکره، نصف خواهد شد. با توجه به اینکه هر قانونی استثنائاتی نیز دارد، تحت شرایطی خاص، مهریه به زن تعلق نمی گیرد. در ادامه این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

طبق آئین اسلامی، مهریه هر چیزی می تواند باشد. در واقع مهریه، پیشکشی است که مرد به پاسداشت قبول زن به امر حسنه همسری می بایست به او بدهد و این زن است که نوع و میزان آن را تعیین و طلب می کند.

مهریه در ایران

در ایران رایج شده که معیار تعیین مهریه سکه طلا باشد و بعضی دختران تعداد آن را بر اساس سال یا تاریخ تولد خود و یا تعداد ائمه و امامان تعیین می کنند؛ برخی نیز به شیوه ای دیگر تعداد سکه طلا را مشخص می کنند.

مطلب مرتبط:  هزینه وکیل طلاق در سال ۱۴۰۱ به طور کامل و بدون هزینه اضافی در تهران مدافع

 

مهریه در قرآن

در آیه چهارم از سوره نساء، از مهریه به عنوان صدقات یاد شده و در آیات دیگری نیز تحت عنوان اجور ذکر شده که این واژه، بیشتر در مورد ازدواج با کنیزان است. مهریه علاوه بر صداق و اجرت، فریضه نیز نامی‌ده می شود. نحله نیز عنوان دیگری برای مهریه در قرآن است.

مهریه در احادیث

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «سه گروه از زنان از عذاب قبر در امان می مانند و در قیامت با حضرت فاطمه (س) محشور می شوند: زنی که با فقر و تنگدستی همسر خود بسازد، زنی که با بداخلاقی همسر خود صبوری کند و زنی که مهریه خود را به همسرش ببخشد».

امام باقر (ع) می فرمایند: «آنچه طرفین ازدواج به آن راضی می شوند کم باشد یا زیاد همان مهریه است. در مورد حداکثر مهریه از نظر شرعی نمی توان مقدار معینی تعیین کرد».

امام صادق (ع) می فرمایند: «یکی از مواردی که در قیامت بخشیده نمی شود، مهریه های پرداخت نشده زنان است».

انواع مهریه کدامند؟

انواع مهریه کدامند؟

مهریه تقسیم بندی های متفاوتی دارد اما در یکی از معروف ترین تقسیم بندی ها، به چهار نوع تقسیم می شود: مهرالسنه، مهرالمسمی، مهرالمثل و مهرالمتعه.

 1. مهرالسنه

منظور از مهر السنه مهریه حضرت فاطمه زهرا و ۵۰۰ درهم است.

 1. مهرالمسمی

همانطور که از نام آن مشخص است مهریه ای است که در عقد ازدواج ذکر می شود و مورد توافق زوجین قرار می گیرد.

 1. مهرالمثل

مهرالمثل هم یکی دیگر از انواع مهریه است. زن و مرد می توانند در عقد نکاح، مهریه ای را تعیین نکرده و پس از وقوع عقد بر سر مهریه توافق کنند.

 1. مهرالمتعه

اگر در عقد نکاح، مهریه تعیین نشود و مرد بخواهد که زن را قبل از نزدیکی، طلاق دهد باید مقداری را به عنوان مهریه تعیین کند و به زن پرداخت نماید. این مبلغ بستگی به وضعیت مالی مرد دارد. بنابراین تعیین میزان مهرالمثل به وضعیت خانوادگی زن و مهرالمتعه به وضعیت مالی مرد بستگی دارد.

شرایط دریافت مهریه در هنگام طلاق

مهریه در طلاق از طرف مرد: زمانی که مرد قصد طلاق داشته باشد باید کل مهریه زن را پرداخت نماید.

مهریه در طلاق از طرف زن: در طلاق از طرف زن، زن می بایست در قبال مالی که به مرد می دهد طلاق بگیرد و این مال در اغلب موارد بخشی از مهریه است.

مطلب مرتبط:  عدم حضور زوجه در طلاق توافقی امکان پذیر است؟ | عدم حضور در دفترخانه برای ثبت طلاق

مهریه در طلاق توافقی: پرداخت مهریه در طلاق توافقی بستگی به توافق طرفین دارد. درواقع زن می‌تواند مقداری از مهریه خود را ببخشد.

 

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

 • بر طبق ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی هر گاه عقد بین زوجین به دلیلی باطل باشد و بین آن ها نزدیکی نیز واقع نشده باشد، مهریه به زن تعلق نمی گیرد. تنها استثناء آن فسخ به دلیل عنن بودن مرد است؛ یعنی مردی که توانایی عمل زناشویی نداشته باشد که در این صورت با فسخ نکاح، زن نصف مهریه را دریافت خواهد کرد.
 • اگر زوجین بین خود مهریه ای را تعیین نکرده باشند و قبل از آن که میزان آن تعیین شود، زن فوت کند و رابطه زناشویی هم برقرار نشده باشد، مرد هیچ الزام و اجباری در پرداخت آن ندارد. در غیر اینصورت ورثه می توانند مهریه زن را مطالبه کنند.
 • پرواضح است در صورتی که نوع طلاق، طلاق توافقی باشد و زن طبق توافق مهریه خود را به مرد بخشیده باشد نیز مهریه ای به زن تعلق نخواهد گرفت.

مهریه حق مسلم و طبیعی زن است که پس از جاری کردن عقد و انجام نکاح بین زوجین، بر مرد واجب می گردد. اما موارد استثنائی وجود دارد که در این مقاله، عنوان شد که در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

سوالات متداول

 1. آیا به زن خیانتکار هم مهریه تعلق می گیرد؟

با اینکه زنی که با مرد دیگری رابطه نامشروع داشته، مجرم بوده و می بایست مجازات شود؛ اما بر طبق قانون، مهریه حق مسلم و طبیعی زن است و مرد مکلف به پرداخت آن است. مگر آنکه توافقی برای طلاق، بین زوجین صورت بگیرد که در صورت صرف نظر کردن زن از مهریه خود، مرد نیز شکایتی را ترتیب ندهد.

 1. آیا با فوت زن، حکمِ (عندالمطالبه یا عندالستطاعه) مهریه لغو می شود؟

خیر در صورتی که میان زوجین رابطه زناشویی و نزدیکی برقرار شده باشد و زن در طول حیات خود مهریه خود را طلب یا وصول نکرده باشد، ورثه زن می توانند مهریه او را مطالبه کنند و پرداخت آن بر مرد واجب است.

 1. آیا عدم تمکین زن می تواند علتی برای عدم تعلق مهریه باشد؟

خیر در صورتی که حداقل یک بار رابطه زناشویی میان زوجین برقرار شده باشد، عدم تمکین زن دلیل موجهی برای عدم تعلق مهریه به او نیست و زن می تواند مهریه خود را مطالبه و دریافت کند. همانطور که گفته شد نیز، در صورتی که او باکره باشد، نصف میزان مهریه به او تعلق خواهد گرفت.

3/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312