... ...

مجازات سقط جنین توسط مادر و بررسی جرم آن

  • 25 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 2288 بازدید

چنانچه سقط جنین از هنگام شکل گیری نطفه در رحم مادر تا انتهای زمان اعلام شده و رشد کامل برای خروج از رحم مادر که در واقع پایان بارداری محسوب می شود صورت گیرد،  به این عمل سقط جنین است. هر اتفاق یا عملی با اختیار خود فرد و در حالت غیر طبیعی روی بدهد تا جنین عمداً و از روی قصدی از بدن مادر جدا شود و توانایی رشد نداشته باشد و از شرایط رشد ساقط شود حیات نداشته باشد، در این حالت عمل سقط انجام شده است و مرتکب این عمل، مستوجب کیفر و مجازات است.

مجازات سقط جنین توسط مادر و بررسی جرم آن

برابر با قانون کشور ایران اگر شخصی از روی عمد به زن بارداری که جنین در شکم او شرایط حسات را دارد آزار و اذیتی برساند که این عمل منجر به سقط شود، مطابق با قانون مجرم است و باید به مجازات برسد. همچنین از سوی دیگر اگر ماما، پزشک یا هر فرد دیگری مثل دارو فروش و … وسایل تهدید آمیز فیزیکی برای سقط جنین یا داروی شیمیایی در اختیار مادر بگذارند، چه از روی عمد و چه از روی سانحه نادانسته باعث می شود که در نظر قانون مجرم شناخته شوند و برابر با قانون اگر باعث سقط جنین شوند، باید مجازات سقط جنین را برای آن ها طبق قانون و مقرارتی که تصویب شده است عملی کرد.

نکته: زمانی می توان ادعا کرد که مجازات سقط جنین باید انجام شود که جنین به صورت زنده از بدن مادر خود خارج نشود. اما اگر زنی مورد آزار و اذیت، ضرب و جرح قرار بگیرد و در چنین شرایطی موقعیتی پیش اید که جنین زودتر از موعد خود به دنیا آید، و اگر جنین بعد از اینکه از رحم خارج می شود حیات داشته باشد. دیگر جرم نزد دادگاه سقط جنین نیست و برای گناهکار مجازات دیگری به غیر از این مورد در نظر گرفته می شود.

وسایل شکل گیری در جرم سقط جنین

  1. سقط جنین احتمال دارد با استفاده از برخی از وسایل گوناگون فیزیکی باشد. در این شرایط هر گاه سقط جنین به وسیله یک جسم فیزیکی صورت گیرد اعم ازاینکه موجب صدمه و آزار فرد شود و یا با استفاده از ابزاری جهت از بین بردن و قتل جنین در حال رشد باشد باید شخصی که مرتکب چنین جرمی شده است به کیفر خود برسد (اعم از دیه یا قصاص بنابر آنچه قانون مقرر کرده است).
  2. احتمال دارد سقط جنین با استفاده از دارو یعنی به روش شیمیایی باشد که قابل بررسی و تشخیص است. در این بحث هر مواد و دارویی را شامل نخواهد شد و در بر نخواهد گرفت، به این دلیل که همه آن ها زیر مجموعه وقوع جرم نیستند و مجازاتی ندارند، لذا باید استفاده از هر مورد از این داروهای شیمیایی نهایتا ثابت و محرز شده باشد که سقط جنین از آن راه انجام شده که در قانون ذکر شده و مطابق قانون برخورد خواهد شد. اگر با مشکلاتی از این قبیل روبه رو هستید می توانید با مجموعه ی تهران مدافع تماس بگیرید و با مشاوران و وکلای معتبر صحبت کنید.
مطلب مرتبط:  طلاق توافقی ۱۴۰۱ کمتر از 20 روز بدون مشاوره + مدارک و شرایط

ارکان تشکیل دهنده جرم سقط جنین عمدی

جرم سقط جنین هم نظیر سایر جرائم ارتکابی دارای ارکان تشکیل دهنده و مهمی در جرم است که در این مقاله به بررسی هر یک از موارد مهم و کاربردی از این قبیل اشاره می کنیم. عنصر قانونی قانونی جرم بدان معنی است که جرم در قانون مجازات اسلامی کشور جمهوری اسلامی به وسیله قانونگذار، جرم انگاری شده باشد.

ارکان تشکیل دهنده جرم سقط جنین عمدی

رکن مادی جرم سقط جنین

الف) حامله بودن زن یا وجود جنین: جرم سقط جنین از گروه جرایم مقید به حساب می آید. از این رو، برای تحقق جرم سقط جنین یکی از شرایط اصلی و مهم باردار بودن زن و وجود جنین است. چنانچه زن باردار نباشد و جنینی در شکم او وجود نداشته باشد جرم محقق نمی شود. چنانچه در اثر صدمه و اسیب جدی چیزی از زن ساقط شود که پزشک و متخصص زنان در تشخیص باردار بودن آن مطمئن نشود و تردید داشته باشد، در این صورت جرم سقط جنین برای متهم تحقق پیدا نمی کند.

ب) رفتار مرتکب: رفتار مرتکب در جرم سقط جنین به دو گونه صورت می پذیرد یعنی هم به صورت فعل است و هم به صورت ترک فعل انجام می شود.

رکن معنوی جرم سقط جنین

۱ – سوء نیت عام : بدان معنی است که مرتکب جرم عالم به باردار بودن زن باشد به طور مثال پزشک بدون اطلاع از حامله بودن زن دارویی را تجویز کند.

۲ – سوء نیت خاص : مرتکب مجازات سقط جنین باید هم در انجام آن عامد باشد، و هم بایستی خواستار نتیجه مجرمانه در اینجا سقط شدن فرزند زنی که در رحمش بچه ای حمل می کند نیز باشد.

مجازات سقط جنین برای افراد دارای تخصص

دارای تخصص چه طبیب باشد چه ماما و چه فردی داروفروش یا اینکه این اشخاص درسقط جنین شریک هم باشند مطابق قانون مجازات سقط جنین با کلیه افرادی که مجرم شناخته شوند برخورد قانونی و جدی خواهد شد که مجازات آن پرداخت دیه و دو تا پنج سال حبس است. اگر با مشکلاتی از این قبیل روبه رو هستید می توانید با مجموعه ی تهران مدافع تماس بگیرید و با مشاوران و وکلای معتبر صحبت کنید. مشاورین ما کمک می کنند تا در بروز چنین سوانحی بهترین تصمیم را بگیرید و مطمئن گام بردارید.

مجازات سقط جنین برای افراد غیر متخصص

مطابق ماده ۶۲۳ قانون مجازات اسلامی در کشور ایران اگر فرد غیر متخصص به وسیله استعمال ادویه و وسایل غیر قانونی قابل احراز یا وسایل دیگری  که کشف خواهد شد موجبات سقط جنین زن باردار را فراهم کند، به حبس از سه تا شش ماه محکوم می شود، این حکم در شرایطی اعمال نمی گردد که اثبات شود که اقداماتش تنها برای جلوگیری از صدمات احتمالی و برای حفظ جان مادر بوده است و لی در هر صورت به دلیل کار غیرقانونی مطابق قانون و مقررات صادقه محکوم به پرداخت دیه می شود. همچنین با خواندن مقاله مشاوره حقوقی چیست و چه وظایف و مسئولیت­های را دارد، می توانید بیشتر با خدماتی که تهران مدافع در خدمت شما قرار می دهد آشنا شوید و از تجربیات متخصصین در این امر بهره مند شوید.

مطلب مرتبط:  حق حبس زوجه چیست و شرایط استفاده از آن توسط زوجه چیست؟

مجازات سقط جنین توسط مادر

مجازات سقط جنین توسط مادر

مطابق ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی هرگاه زن باردار جنینش را، در هر مرحله ای از رشد و زندگی که باشد، به عمد، شبه عمد یا خطاء به قتل برساند و به عبارتی از بین ببرد، اگر به زبان حقوقی بگوییم یعنی مادر مباشر جرم باشد (جرم سقط جنین توسط مادر) در چنین حالتی دیه جنین، حسب مورد توسط عاقله او یا مرتکب چنین جنایتی پرداخت می شود. ولی چنانچه وجود جنین و رشد جنین در شکم مادر برای بقای مادر خطرات جانی و جبران ناپذیری داشته باشد در این صورت به  منظور حفظ جان مادر و جلوگیری از صدمات احتمالی جنین سقط می شود و دیه ای برای این کار ثابت نمی شود. همچنین برای دیدن نمونه شکواییه سقط جنین توسط مادر با جست و جو در وب می توانید فرم مربوطه را دانلود کنید.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتر در مورد راهنمای دریافت جنین توسط زن و شوهر های نابارور بدانید می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

سؤالات متداول:

  • آیا برای سقط جنین مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

جرم سقط جنین در مواد ۶۶۲ و ۶۲۳ و ۶۲۴ قانون مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان عنصر قانونی جرم تلقی شده است و در نظر قانون گذار جرم گرفته شده است.

  • مجازات افراد غیر متخصص در سقط جنین چیست؟

مطابق ماده ۶۲۳ قانون مجازات اسلامی در کشور ایران اگر فرد غیر متخصص به وسیله استعمال ادویه و وسایل غیر قانونی قابل احراز یا وسایل دیگری  که کشف خواهد شد موجبات سقط جنین زن باردار را فراهم کند، به حبس از سه تا شش ماه محکوم می شود

  • سوء نیت خاص در سقط جنین به چه معناست؟

به عنوان مثال چنانچه پزشک مطلع از باردار بودن رجوع کننده یا به عبارتی زن حامله باشد ولی بر اثر ندانم کاری یا سهل انگاری نسخه یا مواد شیمیایی را تجویز کند که این دارو منجر به سقط جنین زن باردار شود، در این حالت نمی توان پزشک را به جرم سقط جنین عمدی و با نقشه از پیش مشخص شده تحت تعقیب قرار داد.

  • مجازات سقط جنین برای مادر چیست؟

مجازات سقط جنین برای مادر حبس و پرداخت دیه است.

4/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312