... ...

شرایط داشتن وکیل طلاق فوری و هزینه های آن | طلاق توافقی سریع و فوری

 • 23 اردیبهشت 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 1469 بازدید

کانون برخی خانواده‌ها به دلیل  بروز عدم تفاهم‌ها، مشکلات مالی، اختلافات اجتماعی و فرهنگی و یا قرارگرفتن در شرایط ویژه متزلزل شده و تمایل طرفین به ادامه‌ی زندگی مشترک به عنوان یک خانواده کم‌رنگ می‌شود. گاهی نیاز طلاق و گسستن این پیوند به حدی شکل الزام می‌گیرد که افراد به دنبال یافتن راه سریع برای انجام آن هستند. در سال‌های اخیر طلاق فوری در کشور ما یکی از مواردی است که در زندگی امروزه برای زوجینی که نقطه‌ی روشنی برای ادامه‌ی زندگی مشترک خود متصور نیستند، جذابیت ویژه‌ای پیدا کرده است. عدم آگاهی از شرایط و قوانین حقوقی مورد دیگری است که در این راه باعث پایمال شدن منافع یکی از طرفین و یا هر دو آن‌ها می‌شود . لذا دریافت خدمات مشاوره و استفاده از وکیل مطلع، علاوه بر این که روند صدور حکم طلاق را تسریع می‌کند باعث می‌شود طرفین به حقوق قانونی خود دست یابند. در این نوشتار قصد داریم به بررسی ویژگی‌ها وکیل طلاق فوری بپردازیم.

وکیل طلاق فوری

چرا طلاق فوری ؟

طلاق فوری به دلیل دارا بودن ویژگی‌های قابل توجه برای بسیاری از خانواده‌هایی که امکان ادامه‌ی زندگی مشترک را ندارند یکی از گزینه‌های پر انتخاب است. این نوع از طلاق مزایای زیادی داشته که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • مراحل طلاق در این نوع بسیار سریع انجام می‌پذیرد.
 • به دلیل سرعت بالا میزان استرس و نگرانی ناشی از فرایند طلاق در طرفین کاهش می‌یابد.
 • فرزندان به عنوان بخش آسیب پذیر فرایند طلاق آسیب کمتری را متحمل می‌شوند.
 • به دلیل برخورد کمتر و سرعت انجام طلاق فوری حرمت بین زوجین حفظ می‌شود.
 • به دلیل آسان بودن فرایند طلاق، پس از جدایی طرفین استرس‌ها و عوارض روحی و روانی کمتری را متحمل می‌شوند.
 • در موارد قانونی متعدد مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت، و … توسط زوجین طرح دعوا نمی‌شود.

مزایای انتخاب وکیل در مراحل طلاق فوری

حضور در تمامی جلسات مشاوره و یا دادگاه ممکن است از نظر هر یکی از زوجین به دلایلی مطلوب نباشد. این دلایل می‌تواند عدم تمایل آن‌ها به ملاقات دوباره‌ی یکدیگر و یا وکالت زوج به زوجه در خصوص امور مربوط به طلاق فوری باشد. از این رو در بسیاری از موارد این امر با انتخاب وکیل تسهیل می‌شود. در این حالت نیازی به حضور هیچ یک از طرفین در جلسات دادگاه و مشاوره نبوده و وکیل پایه یک دادگستری که دارای صلاحیت در این زمینه است کلیه مراحل را تا صدور حکم طلاق به انجام می‌رساند.

·        در صورتی که هر یکی از طرفین از مراحل قانونی و روند پیگیری پرونده‌ی طلاق اطلاع نداشته باشند، انتخاب وکیل طلاق فوری می‌تواند از دوباره کاری و سردرگمی پیش گیری نماید.

مطلب مرتبط:  جلسه مشاوره طلاق توافقی و آشنایی کامل با مراحل آن

·        در صورتی که زوجه از طرف زوج وکالت در طلاق داشته باشد، باید از طرف زوج، فردی را به عنوان وکیل انتخاب نماید تا بتوند از طریق دادگاه حکم طلاق را دریافت نماید.

 • یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب وکیل طلاق فوری احقاق کلیه حقوق مالی طرفین است. با این کار زوجین می‌توانند اطمینان داشته باشند که از تمامی‌حقوق مالی آن‌ها توسط فردی که به مسایل و حقوق مالی آگاه است دفاع شده و بهترین تصمیم‌ها در این زمینه اتخاذ می‌گردد.

·        یکی دیگر از مزایای انتخاب وکیل طلاق فوری، حفظ حقوق معنوی طرفین به ویژه در خصوص تعهدات شفاهی طرفین است.

·        در صورت استفاده از وکیل، پرونده ی طلاق بدون نیاز به جلسات مشاوره‌ی بهزیستی پیگیری می‌شود.

مزایای انتخاب وکیل در مراحل طلاق فوری

ویژگی‌های وکیل طلاق فوری

طلاق فوری یکی از پرونده‌هایی است که در آن، زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع انتخاب وکیل در این موردباعث می‌شود که بهترین نتیجه در کمترین زمان ممکن و بدون پایمال شدن حق طرفین صورت پذیرد. وکیل منتخب برای پیگیری پرونده‌ی طلاق فوری بایستی دارای شرایط زیر باشد:

·        وکیل طلاق فوری بایستی به امور مربوط به دعاوی خانواده تسلط کامل داشته باشد و نیز بهتر است که سابقه‌ی وکالت مرتبط در پرونده‌های متفاوت را در کارنامه‌ی خود داشته باشد تا با شرایط محیطی شعبات متفاوت آشنایی کافی داشته باشد.

·        بایستی پشتکار و پیگیری وکیل مورد انتخاب مد نظر قرار گرفته باشد؛ زیرا پرونده ی طلاق توافقی بایستی در مدت زمان کوتاهی به سرانجام رسد که این امر بدون داشتن تخصص و پشتکار کافی امکان پذیر نیست.

·        وکیل انتخابی بایستی این اطمینان را به زوجین بدهد که میزان حضور آن‌ها در مراحل مختلف دادرسی تا صدرو حکم و دفترخانه کمترین میزان ممکن باشد.

 

شرح امور مورد انتظار از وکیل طلاق فوری

از اموری که در پرونده‌های طلاق فوری توسط وکیل انجام می‌شود، حصول توافق بین طرفین در مورد حقوق مادی و معنوی آن‌هاست. وکیل طلاق فوری بایستی به جزئیات توجه کافی داشته باشد و بتواند نظر مثبت و مشترکی بین طرفین در موارد زیر ایجاد نماید:

موارد مربوط به مهریه/ نفقه و اجرت المثل:

وکیل طلاق فوری با توجه به میزان مهریه پیشنهاداتی جهت حصول تفاهم بین طرفین ارائه می‌کند. این پیشنهادات می‌تواند بر پایه‌ی بخشش کل مهریه و با بخشی از مهریه و درخواست از زوج جهت پرداخت مبلغی به عنوان مهریه است. در مورد مطالبه نفقه و اجرت المثل معمولا در طلاق فوری پیشنهاد می‌شود که زوجه این حقوق را در حق همسر خود ابراء نماید.

مبحث حضانت:

در طلاق فوری معمولا وکیل پیشنهاد می‌کند که حضانت دایم به یکی از طرفین تعلق گیرد. به طور معمول حضانت فرزندان کمتر از ۷ سال به مادر و حضانت فرزندان بالای ۷ سال تا رسیدن به سن بلوغ به پدر سپرده می‌شود و برای طرف مقابل زمان ملاقات مناسبی توسط وکیل با رضایت طرفین مقرر می‌شود.

مطلب مرتبط:  نحوه طلاق گرفتن از شوهر معتاد | چگونگی اخذ طلاق از شوهر معتاد

جهیزیه:

مساله‌ی استرداد جهیزیه پس از طلاق فوری یکی دیگر از مواردی است که با حضور وکیل به حصول نتیجه‌ی مطلوب‌تری می‌انجامد. معمولاً در صورتی که لیست و یا فاکتور اجناس خریداری شده به عنوان جهیزیه و یا طلاها و هدایای دوران نامزدی در زمان طلاق فوری موجود نباشد وکیل طلاق فوری با صحبت با طرفین شرایطی را برای تفاهم در تعیین تکلیف در این زمینه‌ها فراهم می‌نماید.

ایجاد تفاهم در شروط خارج از عقد:

درخواست‌هایی مانند درخواست‌های مالی، درخواست اذن ازدواج برای فرزند دختر، درخواست وکالت محضری جهت حق خروج فرزند از کشور درخواست‌هایی است که ممکن است در زمان تصمیم به طلاق فوری ارائه شود و وکیل می‌تواند با درایت خویش از عهده‌ی مدیریت آن‌ها برآید و توافقات را در مورد مسائل خارج از شروط عقد بین طرفین حاصل نماید.

شرح امور مورد انتظار از وکیل طلاق فوری

با توجه به این مواردی که در خصوص طلاق توافقی و شرایط وکیل طلاق فوری شرح داده شد. در این بخش به سه سوال از پر کاربرد‌ترین سوالات در این زمینه پاسخ خواهیم داد :

 1. آیا جهت انجام مراحل طلاق توافقی معرفی وکیل برای یک یا هر دو طرف الزامی‌است؟

خیر، از نظر قانونی الزامی به معرفی وکیل وجود ندارد. اما به دلیل این که طرفین طلاق توافقی از آگاهی لازم برای انجام امور برخوردار نیستند برای تسریع در انجام این روند توصیه می‌شود که از یک وکیل برای تشکیل پرونده و انجام و پیگیری امور استفاده شود. لازم به ذکر است که در صورت تقاضای زوجین، وکیل می‌تواند تشریفات مربوط به ثبت طلاق در دفترخانه را نیز بدون حضور طرفین به انجام رساند.

 1. از چه طریق می‌توان وکیل طلاق فوری را انتخاب کرد؟

با توجه به این که انتخاب وکیل در سرعت و کیفیت انجام کار بسیار اهمیت دارد. بهتر است از خدمات وکلایی که سابقه‌ی موفقی در امر وکالت طلاق فوری دارند استفاده شود. مؤسسات حقوقی، دفاتر وکالت، وب‌سایت‌ها و حتی صفحات شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام از راه‌های انتخاب اولیه وکیل است که در مرحله‌ی بعدی با مطالعه‌ی رزومه‌ی آن‌ها می‌توان به میزان تسلط آن‌ها بر نوع پرونده اطمینان حاصل کرد.

 1. از وکیل طلاق فوری چه انتظاری وجود دارد؟

وکیل طلاق فوری بایستی علاوه بر انجام امور و تشریفات مربوط به طلاق فوری از حقوق طرفین مانند مهریه، حضانت، نفقه، اجرت مثل و جهیزیه به شایستگی دفاع کند.

3.7/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312