... ...

وکیل پایه یک دادگستری در بهترین موسسه حقوقی در تهران

 • 27 مرداد 1400
 • بروزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۴۰۱
 • ۴ نظر
 • 14 دقیقه
 • 2119 بازدید

شاید حتی اگر تمامی اتفاقات حول زندگی یک شخص را نیز مثبت در نظر بگیریم، باز هم نتوانیم امکان درگیری وی در یک پرونده حقوقی در طول دوران زندگی اش را صفر در نظر بگیریم. تقریباً هر انسانی در دنیای امروزی و در مدت زمان زندگی خود درگیر مسائل حقوقی ریز و درشت خواهد شد. اولین گام هنگام مواجهه با چنین مسائلی، انتخاب یک وکیل مناسب برای دفاع از حقوق خود بوده و این انتخاب می تواند تعیین کننده آینده شغلی، مالی و حتی جانی شخص محکوم شده باشد. شاید از این حیث بتوان اهمیت یک وکیل پایه یک دادگستری کاربلد را با یک پزشک جراح حاذق در یک زمینه خاص، برابر دانست. امروزه وکالت و دنیای مسائل حقوقی مانند گذشته تنها به موضوعات مشخص و خاصی محدود نمی شود و با گسترش دنیای دیجیتال و ایجاد مشاغل و موضوعات جدید در جوامع شاید بتوان دامنه مسائلی که برای حل آن ها به یک وکیل نیاز خواهید داشت را بسیار گسترده دانست.

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل کیست و وکالت به چه معنی است؟

وکیل در واقع به شخصی گفته می شود که با درجه ای مشخص از دانش حقوقی و داشتن مدارک مورد نیاز می تواند به موجب یک قرارداد وکالت در یک مسئله حقوقی از حق شخص دیگری که موکل نام دارد، در دادگاه دفاع کند و یا اینکه کار خاصی را از طرف وی انجام دهد. در واقع زمانی که شخصی برای انجام کاری به شخص دیگر وکالت رسمی می دهد، با آن شخص اجازه انجام کاری را بدون نیاز به حضور خود داده است.

به طور کلی دو نوع وکالت وجود دارد که در نوع اول که وکالت مطلق نام دارد، شخص وکیل می تواند بدون هیچ محدودیتی در تمامی امور مرتبط با موکل تصمیم گیری نماید. در نوع دوم که وکالت مقید نام گذاری شده، موکل برای وکیل خود شرایط خاصی را تعریف می کند و دامنه اختیارات او را در چهارچوب خاصی قرار می دهد که در این صورت انجام کاری خارج از آن برای وکیل ممکن نخواهد بود.

در ایران، اغلب دانشجویان رشته حقوق به این امید پا به این رشته می گذارند تا در نهایت بتوانند به عنوان یک وکیل مشغول به کار شوند؛ اما باید در نظر داشت که فرایند رسیدن به این درجه ساده نخواهد بود و یک دانشجوی رشته حقوق پس از گذراندن دوره های دانشگاهی، باید با شرکت در آزمون وکلا و کسب نمره قبولی، به عنوان یک کار آموز وکالت کار خود را شروع نماید.

وکیل پایه یک دادگستری کیست؟

همانگونه که گفته شد، یک دانشجو پس از اتمام دوران تحصیلی خود در محیط دانشگاه، تازه می تواند برای شرکت در آزمون وکلا که هر سال فقط یکبار برگزار می شود اقدام نماید. پس از قبولی در این آزمون، دوره کار آموزی وکالت شروع می شود که ۱۸ ماه تا دو سال به طول می انجامد و پس از آن طی آزمون دیگری با عنوان آزمون اختبار که در دو مرحله کتبی و شفاهی انجام می شود، افراد واجد شرایط انتخاب شده و شرایط دریافت درجه وکیل پایه یک دادگستری را به دست می آورند.

فرایند رسیدن به درجه وکیل پایه یک دادگستری، سخت و طولانی است و از همین رو می تواند تا حدود زیادی اطمینان داشت تا شخصی که توانسته است تمامی این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارد، قطعاً از توانایی و دانش بالایی برای حل مسائل مرتبط با این حوزه برخوردار بوده و در غیر اینصورت، امکان گذر از این مسیر را نداشت. وکیل پایه یک دادگستری این امکان را دارد تا در تمامی مسائل حقوقی و کیفری بدون وجود محدودیتی وارد شده و پرونده های مرتبط با آن ها را پذیرش نماید. از طرفی دامنه وکیل پایه یک دادگستری منوط به حوزه ای خاص نیست و می تواند در امور حقوقی، امور ثبتی، امور ملکی و… به وکالت بپردازد.

وکیل پایه یک دادگستری کیست

وظایف وکیل پایه یک دادگستری چیست؟

در ابتدا عنوان کردیم که انتخاب یک وکیل با تجربه در بسیاری از مواقع درست همانند انتخاب یک پزشک متخصص برای انجام یک عمل جراحی روی بدن انسان امری حیاطی و تعیین کننده خواهد بود. به طور حتم می‌توان گفت حتی متخصص‌ترین افراد در حوزه کاری خود، به طور مثال یک تاجر قدیمی و با تجربه کالایی مانند ساعت نیز هنگامی که با یک مسئله حقوقی سر و کار داشته باشد توانایی حل مشکلات و مسائل قانونی در این حوزه که حتی تخصص چندین ساله‌ای در آن دارد را به تنهایی نخواهد داشت و فرد دارای صلاحیت برای دفاع از حقوق او و کسب و کارش، وکیل پایه یک دادگستری خواهد بود.

درست است که گفتیم شخصی که توانسته باشد از تمامی مراحل پیش نیاز برای رسیدن به درجه وکیل پایه یک دادگستری گذر کرده باشد قطعاً دانش و اطلاعات کافی در این زمینه را دارد، اما صرف رسیدن به این درجه، نمی تواند دلیل بر موفقیت یک وکیل در شرایط واقعی در دادگاه باشد. یک وکیل برای موفقیت به فاکتورهای دیگری نیز نیاز خواهد داشت که می تواند هنگام انتخاب او را از سایر وکلای هم رده متمایز نماید.

 

وکیل پایه یک دادگستری چه ویژگی هایی دارد؟

اولین و مهم ترین ویژگی یک وکیل پایه یک دادگستری خوب، تجربه و مهارت او در وکالت است. اینکه سابقه او در حل پرونده های مشابه در گذشته به چه صورت بوده و درصد موفقیت او در این زمینه، می تواند بسیار تعیین کننده باشد. از طرفی در کنار تجربه و مهارت، وکیل باید بتواند با موکل خوب ارتباط موثری برقرار کرده و تمامی توان خود را برای حل مسئله محول شده به کار گیرد. وکیل باید دلسوز بوده و انرژی و توان خود را برای موکل به همان میزانی استفاده کند که حس نماید حل این مسئله حقوقی، مشکل زندگی شخصی خودش است.

مطلب مرتبط:  بهترین وکیل جرایم رایانه‌ ای و سایبری متخصص در تهران

از طرفی اخلاق و منش رفتاری وکیل می تواند تاثیر به سزایی در برقراری ارتباط با موکل و حتی در بسیاری از موارد حل مشکلات در محیط های حقوقی را داشته باشد. وکیل باید مانند صندوق اسرار باشد و تمامی مشکلات و مسائل مربوط به موکل را از پرونده خارج نکند. بهتر است همیشه پیش از انتخاب وکیل برای امر حقوقی مورد نظر، سابقه کاری او و پرونده هایی که در حل آن ها شرکت داشته را مورد بررسی قرار داده و صرفاً بر اساس تبلیغات در فضای مجازی؛ اقدام به انتخاب ناآگاهانه وکیل پایه یک دادگستری برای حل مسئله حقوقی خود نباشید.

دیگر موضوع مهم هنگام انتخاب یک وکیل، میزان هزینه انجام وکالت و یا حق الوکاله اوست. اگرچه در بسیاری از موارد کسب پیروزی در دادگاه برای موکل می تواند حکم مرگ و زندگی را داشته باشد، اما میزان هزینه وکیل پایه یک دادگستری از قوانین و چهارچوب خاصی تبعیت می کند و پرداخت هزینه های بیشتر از آن نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در پرونده باشد. همانطور که در بسیاری از پرونده ها، وکلایی با حق الوکاله بسیار پایین تر از طرف مقابل، توانسته اند به پیروزی در دادگاه دست پیدا کنند.

وکیل پایه یک دادگستری در چه زمینه های می تواند خدمات ارائه دهد؟

وکیل پایه یک دادگستری می تواند به طور برابر با سایر هم رده های خود به پذیرش پرونده های حقوقی در حوزه های مختلف پرداخته و برای حل آنها در دادگاه حضور پیدا کند. اما بهتر است برای حل مسائل در هر زمینه ای از وکیلی استفاده شود که توانایی و تجربه بیشتری در آن زمینه خاص را داشته باشد. برخی از مهم ترین حوزه هایی که وکیل پایه یک دادگستری صلاحیت ورود به آنها را خواهد داشت به شرح زیر هستند:

 • وکیل امور ملکی

در حال حاضر یکی از رایج ترین دعاوی حقوقی در ایران در مورد مسائل مرتبط با زمین و ملک است. بهتر است پرونده های موجود در زمینه املاک به وکیل پایه یک دادگستری متخصص در این حوزه واگذار شود. یک وکیل امور ملکی باید از دانش و تجربه کافی در امور حقوقی و کیفری و ثبتی مرتبط با املاک برخوردار باشد.

 • وکیل مسائل خانواده

دادگاه خانواده از شلوغ ترین دادگاه های سطح کشور بوده و حل مسائل مرتبط با این حوزه نیازمند دانش و تجربه کافی و انعطاف پذیری بالا در مواجهه با خانواده ها در شرایط مختلف خواهد بود. وکیل پایه یک دادگستری در زمینه مسائل خانواده باید به مواردی چون، طلاق توافقی، مهریه و مطالبه آن، مطالبه نفقه، شروط عقد و نامزدی؛ انواع ازدواج و شرایط هر یک، مباحث مرتبط با حضانت فرزندان هنگام جدایی والدین و سایر مسائل ریز و درشت این حوزه، اشراف کامل داشته باشد.

حفظ بنیان خانواده و نگهداری و صیانت از آن از مهم ترین پایه های یک جامعه بوده و یک وکیل خبره در این حوزه باید در ابتدا با دلسوزی، تمام توان خود را برای نگه داشتن این بنیان به کار گیرد و در نهایت در صورت عدم موفقیت در انجام این مهم، شرایط مورد نیاز برای تصمیمات زوجین را مورد بررسی قرار دهد.

 • وکیل امور مالیاتی

مالیات و پرداخت آن با توجه به جدیت دولت در زمینه دریافت مالیات از کسب و کارهای مختلف بر اساس ساز و کارهای موجود، در حال حاضر به یکی از اصلی ترین دغدغه های دارنده هر شغلی تبدیل شده است. مسائل ریزی در این بین وجود دارد که عدم رعایت آن ها توسط یک شرکت، می تواند به جریمه های سنگین توسط سازمان مالیاتی کشور منجر شود و استفاده از یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در این حوزه، می تواند این دغدغه ها را برای دارندگان شرکت ها و کسب و کارهای مختلف، به میزان زیادی کاهش دهد.

 • وکیل امور مهاجرتی

یک وکیل همیشه قرار نیست برای حل یک دعوا بین دو طرف به کار گرفته شود. در بسیاری از مواقع می توان از تجربیات وکلا برای انجام یک کار و جلوگیری از ضررهای احتمالی استفاده نمود. یکی از تصمیمات مهم زندگی هر انسانی، می تواند اقدام به مهاجرت به کشوری بیگانه باشد و در این صورت، آشنایی به مسائل حقوقی کشور مقصد و اقدامات مورد نیاز پیش از سفر به آن کشور از اهمیت بالایی برخوردار است؛ انجام این امر با دریافت مشاوره حقوقی از یک وکیل متخصص در امور مهاجرتی ممکن خواهد بود.

 • وکیل شرکت ها و سازمان ها

یکی از الزامات هر کسب و کار و شرکتی، بهره گیری از یک وکیل با تجربه در مسائل حقوقی مرتبط است. همانطور که در ابتدا گفتیم هر شخصی در زندگی ممکن است با مشکلات حقوقی سر و کار پیدا کند و اگر صحبت از یک شرکت و یا یک کسب و کار حتی کوچک نیز باشد، درصد بروز مشکلات حقوقی چندین برابر خواهد بود. وجود یک وکیل ثابت برای یک شرکت را می توان هم اندازه یک حسابدار مهم دانست. وکیل پایه یک دادگستری مد نظر برای انجام امور حقوقی یک شرکت باید به حوزه های بانکی، چک، مالیات، امور مرتبط با کشورهای خارجی، ثبت شرکت و… واقف بوده و تجربه کار در هر یک از آن ها را داشته باشد.

تفاوت وکیل پایه یک دادگستری با وکیل پایه دو دادگستری در چیست؟

به طور کلی وکیل پایه یک دادگستری در مقابل وکیل پایه دو دادگستری، از حوزه اختیارات و توانایی های بیشتری برخوردار بوده و همانطور که گفته شد، می تواند در تمامی مسائل حقوقی پرونده های مدنظر را پذیرش نموده و در دادگاه از آن ها دفاع کند. اما برای وکیل پایه دو دادگستری در این مورد محدودیت هایی وجود خواهد داشت.

مطلب مرتبط:  هزینه طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱ با وکیل و یا بدون وکیل چقدر است؟

فرایند رسیدن یک وکیل به درجه وکیل پایه یک دادگستری، پیش تر توضیح داده شد؛ اما در این بین دانشجویانی وجود دارند که توانایی پذیرش در آزمون وکلا را نداشته و موفق به گذر از این مرحله نمی شوند. قوه قضائیه نیز هرسال اقدام به پذیرش از بین افراد متقاضی در حوزه حقوق می کند که افراد واجد شرایط در صورت دریافت این پذیرش، می توانند به درجه وکیل پایه دو دادگستری دست پیدا کنند. اگرچه پذیرش توسط قوه قضائیه نیز امری راحت نخواهد بود ولی در مقابل آزمون وکلا که توسط کانون وکلای کشور برگزار می شود، ساده تر بوده و شاید وجه تمایز و دامنه فعالیت های مجاز برای این دو سطح از وکالت نیز به همین دلیل باشد.

اهمیت مشاوره با وکلای مجرب چیست؟

باید توجه داشته باشید که انتخاب یک وکیل مناسب و با تجربه در حوزه مدنظر، موضوعی حیاتی است و یک تصمیم اشتباه و ناآگاهانه در این مورد می تواند منجر به شکست بی دلیل در پرونده و هزینه های جانی و مالی جبران ناپذیر برای موکل شود. مجموعه تهران مدافع با سال ها تجربه در حل مسائل حقوقی، اکنون توانسته است با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در حوزه های مختلف حقوقی و ارائه مشاوره های مورد نیاز برای انتخاب وکیل مناسب برای پرونده مورد نظر موکل، در زمان و هزینه های این مسیر صرفه جویی نموده و از طرفی درصد موفقیت و پیروزی را نیز برای موکل و وکیل افزایش دهد. تهران مدافع در تمامی مراحل از انتخاب وکیل تا پایان یافتن پرونده و به نتیجه رسیدن آن، همراه و مشاور وکیل و موکل خواهد بود.

کاتی که در عقد قرارداد با وکیل لازم است بدانیم

نکاتی که در عقد قرارداد با وکیل لازم است بدانیم

برای انعقاد قرارداد با یک وکیل پایه یک دادگستری، مورادی وجود دارد که بهتر است پیش از امضاء قرارداد، به آن ها توجه داشته باشید. در بحث پرونده های مالی، طبق قانون موجود در کشور، میزان حق الوکاله بین ۲ تا ۶ درصد است که این مقدار درصورت توافق بین دوطرف، ممکن است به موجب تنظیم قراردادی دیگر به صورت جداگانه کمتر و یا بیشتر از حدود قانونی باشد؛ این موضوع در صورتی که در قراردادی جداگانه تنظیم شده باشد، به لحاظ قانونی مشکلی نخواهد داشت. از طرفی میزان اختیارات وکیل برای هر پرونده باید مشخص باشد و اینکه وکیل تا چه مرحله ای از دادگاه می تواند در مسائل وارد شود نیز باید داخل وکالت نامه قید گردد.

یکی دیگر از مسائل رایج در پرونده ها، اخذ بیش از یک وکیل برای حل پرونده توسط موکل است که طبق قانون امکان استفاده بیش از دو وکیل برای حل یک پرونده ممکن نبوده و در صورت استفاده از دو وکیل نیز باید برای هر یک، حدود و اختیارات به صورت کاملاً مشخص در وکالت نامه ذکر شود.

موضوع دیگری که بسیاری از وکلا در هنگام نوشتن وکالت نامه از آن استفاده می کنند، ارائه ضمانت به موکل برای پیروزی در پرونده است، در حالی که موفقیت در یک پرونده امری قابل پیش بینی نیست و طبق قانون، امکان ارائه چنین ضمانتی وجود ندارد. اگرچه طرفین می توانند شرایط پرداخت حق الوکاله را پس از پیروزی در پرونده و یا با میزانی متفاوت، با یکدیگر توافق کنند.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

به طور کلی می توان گفت که اگرچه تمامی وکلای پایه یک دادگستری پس از طی کردن مسیری طولانی و سخت موفق به رسیدن به این درجه شده اند، اما انتخاب یک وکیل پایه یک دادگستری مناسب برای حل پرونده حقوقی مورد نظر، به همان میزان که که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند حکم مرگ و زندگی را داشته باشد، کار ساده ای نیز نخواهد بود. مجموعه تهران مدافع با هدف سهولت طی کردن این مسیر از شروع مشاوره برای حل مشکل، انتخاب وکیل پایه یک دادگستری متخصص در حوزه مورد نظر، پیشروی پرونده و به نتیجه رسیدن آن همراه شما خواهد بود. یک انتخاب صحیح می تواند با صرف هزینه و زمان کمتر، شانس شما را برای پیروزی افزایش دهد.

 

سوالات متداول

 1. آیا پرداخت حق الوکاله خارج از میزان تعیین شده قانونی، مشکلی دارد؟

اگرچه تعرفه حق الوکاله توسط قانون برای پرونده های مختلف مشخص شده اما دریافت این هزینه کمتر و یا بیشتر از مقدار قانونی، منعی نداشته و باید در یک وکالت نامه مجزا توسط طرفین توافق شود.

 1. آیا وکیل پایه یک دادگستری می تواند هر پرونده ای را پذیرش نماید؟

طبق قانون، وکیل پایه یک دادگستری این توانایی را دارد که تمامی پرونده های حقوقی در هر حوزه ای را پذیرش نماید. اگرچه بهتر است پرونده های مرتبط با هر حوزه توسط وکیل با تجربه در همان حوزه، مورد بررسی قرار گیرد.

 1. چگونه می توان از میزان موفقیت یک وکیل پایه یک دادگستری اطمینان حاصل نمود؟

موفقیت در پرونده های حقوقی، امری نسبی و غیرقابل پیش بینی است؛ اما موکل می تواند پیش از انتخاب وکیل، با بررسی پرونده های پیشین وکیل و میزان موفقیت او، شانس بیشتری را برای پیروزی به دست آورد.

 1. آیا می توان به هر تعداد برای یک پرونده وکیل استخدام کرد؟

مطابق قانون برای انجام یک پرونده حقوقی می توان نهایتاً از دو وکیل پایه یک دادگستری استفاده نمود و این موضوع نیز تنها در صورتی ممکن است که اختیارات هر یک از آن ها در وکالت نامه ذکر شده باشد و به دادگاه ارائه گردد.

5/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
۴ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. صحرا

  سلام من چند ماهه عقد کردم ولی هنوز عروسی نگرفتیم و خونه پدریم زندگی میکنم.توی این مدت با همسرم رابطه کامل داشتیم.حالا به مشکل خوردیم میخوایم جدا بشیم.نمیخوام خانوادم متوجه بشن رابطه داشتم.اگه توی دادگاه بگم باکره ام و نصف مهر بهم فقط تعلق بگیره،بعدا مشکلی برام پیش نمیاد؟همسرم یهو نره شکایت کنه بگه از اول باکره نبوده و منو بفرستن پزشکی قانونی و بگن چون خودت گفتی رابطه نداشتین ولی حالا پزشک قانونی میگه داشتی،کلا عقد باطله؟؟به نظرتون چنین دروغی بگم یا نه؟

  1. پدارم جهان فتحی کارشناس ارشد حقوق بین الملل کارشناس ارشد حقوق بین الملل

   با سلام

   در صورتی که در فرم مشخصات طلاق اعلام نمایید که باکره هستید، قطعا به پپزشکی قانونی ارجاع داده خواهید شد.

 2. مهدی

  سلام خسته نباشید
  من دو فقره چک کشیدم ودرسامانه ثبت کردم وتحویل گیرنده دادم سه روز بعد مبلغ چک رو نقدی دادم بهش وچک رو پس گرفتم ولی اون شخص چک رودرسامانه دریافت زده ومن نمیتونم انتقال بدم وباطل کنم چک رو بهش زنگ میزنم امروز فردا میکنه نمیره انتقال بده الانم گوشی رو خاموش کرده من باید چیکارکنم میشه راهنمایی کنید؟

  1. پدارم جهان فتحی کارشناس حقوقی کارشناس ارشد حقوق بین الملل

   با توجه به مواردی که فرمودید و به لحاظ اینکه ایشان استحقاق دریافت مبالغ چک‌ها را نداشته بودند، شما می‌توانید از ایشان به اتهام خیانت در امانتوشکایت نمایید؛ اما پیشنهاد ما به شما فیصله دادن دوستانه موضوع از طریق ارسال اظهارنامه است.
   برای تنظیم متن این اظهار نامه، یا لایحه شکایت خیانت در امانت می‌توانید با این شماره تماس بگیرید:
   ۰۹۰۵۶۵۵۱۲۷۷

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312